Elbphilharmonie : Mekan ve Sesin Olağanüstü Deneyimi

Elbphilharmonie : Mekan ve Sesin Olağanüstü Deneyimi

‘’White Skin’’: Alan ve Sesin Olağanüstü Deneyimi

Hamburg’da bulunan büyük konser salonu, Elbphilharmonie, müzik otoriteleri ve müzik severler tarafından dünyadaki en iyi 10 salondan biri içinde konumlandırılmıştır. Dikkat çeken karakteristik dizaynının ve başarılı akustiğinin arkasında “white skin” bulunmaktadır. “White Skin” Knauf Integral’in yüksek kaliteli materyali olan 100% GIFAtec kullanılarak yapılmıştır ve yüksek derecede sıkıştırılmış fiber levhalardan üretilmiştir. Her biri ayrı olarak kişiselleştirilerek özgün bir parça haline getirilen, 10.000’den fazla duvar bileşeninden oluşan, yoğun olarak sıkıştırılmış fiber levhalar istisnai bir görsellik ve ses deneyimi sağlamaktadır.

Proje Açıklaması

Daha önce yer alan iskele deposu yerine yapılan Elbphilharmonie sayesinde Hamburg şehri yeni, birinci sınıf bir kültürel anıt elde etmiştir. İsviçreli mimari ofisi Herzog & de Meuron tarafından yapılmış dizayna göre Elbe’nin ortasındaki modern marina kentinin batı ucunda inşa edilen yapı, 3 modern konser salonu, bir otel ve 45 daireden oluşmaktadır. Rahatça ulaşılabilen iş merkezi, 37 metrelik yükselikte, şehrin ve marinanın unutulamayacak 360 derece manzarasını ziyaretçilerine sunmaktadır.

En önemli ve göz alıcı bölüm olan büyük konser salonu 2.100 oturma kapasitelidir. Daire şeklinde, üzüm bağlarını andıran bir şekilde tasarlanmıştır. Sahnenin etrafını çevreleyen alandaki her koltuk orkestra şefinden maksimum 30 metre uzaklıktadır. Bu durum, özgün bir mekan dizaynı yaratarak, sadece petek yapısı ile değil, mimari dünyada “White Skin” olarak bilinen en yüksek düzeydeki akustik performansı sayesinde her izleyicinin aynı mükemmellikte bir duyum zevkine ulaşmasını sağlamaktadır. Dünyaca ünlü akustik uzmanı Yasuhisa Toyota’nın talimatlarıyla kavramsallaştırılmış olan’’White Skin’’, her biri özgün olarak Knauf Integral’in yüksek kaliteli GIFAtec materyali ile geliştirilmiş 10.287 duvar parçasından oluşmakta ve 6.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır.

Görev

Elbphilharmonie konser salonu hem mimari hem de yapısal bir başyapıttır. Akustik olarak sofistike bir etkisi olan ‘’White Skin’’, Elbphilharmonie’yi dünyadaki en iyi 10 konser salonundan biri haline getirmiştir. Binanın diğer kısımlarından ses yalıtımı performansı nedeni ile ayrılmış olan, 12.500 tonluk sahne, 362 yay düzeneği üzerinde konumlandırılmıştır. 2.100 koltuğun her birinde mükemmel bir duyum zevki yaşanırken sahne etrafında konumlandırılmış üzüm bağları şeklinde olan oturma alanı, odanın mimari tasarımı devam ederken büyük bir tutku olmuştur. Akustik uzmanı Yasuhisa Toyota, akustik performansı mükemmelleştirmek için özgün bir duvar kaplaması geliştirmiştir.

Çözüm

‘’White Skin’’ %100 üstün nitelikli bir materyal olan GIFAtec’ten, Knauf Integral tarafından çok daha parlak bir bileşim olacak şekilde modifiye edilerek özellikle bu proje için üretilmiştir. Sıkıştırılmış fiber levhalar birbirine 5 katmana kadar yapıştırılarak 180 mm kalınlık elde edilmiş ve CNC frezeleme makinesi ile işlenmiştir. Akustik uzmanlarının talimatları dinlenilerek, 1 milyondan fazla şekil, 5-90 mm kesme derinliği ile frezelenmiştir. Bu işlem ‘’White Skin’’ e tipik bir yüzey biçimi vermiştir. 10.297 duvar parçası bu şekilde üretilerek, hepsi özgün bir parça haline gelmiştir. Plakaların arkasında, U profiller, taşıyıcı parçalar olarak görülmüştür.

Proje Detayları

İş veren: Free and Hanseatic City of Hamburg, represented by the ReGe Hamburg Project and Realisation Association mbH
Müteahhit: Association Herzog & de Meuron, CH-Basel, and Hoehler + Partner Architects and Engineers, Hamburg
Müteahhit: HOCHTIEF, Essen
Akustik Danışmanlık: Yasuhisa Toyota, Nagata Acoustics, Tokyo, Los Angeles, Paris
Proje Koordinasyon/Montaj: Peuckert GmbH, Mehring
Duvar Bileşenleri Üreticisi: Hasenkopf Holz + Kunststoff GmbH & Co. KG, Mehring
Ürün: GIFAtec, Knauf Integral
Fotoğraflar: Christian Hoehn